1/2024

ZVLÁŠTNÍ ZPRÁVA
Revoluce v oblasti DNA-léků
Lékaři dosud léčili příznaky většiny nemocí a ne jejich zdroj. Vyřezávali nádory, uvolňovali tepny, píchali insulin a tlumili horečky – a nedokázali se dotknout biologického kódu uvnitř buněk, který jim říká, aby zhoubně rostly, předávaly abnormální nervové signály, přijímaly příliš velké množství nebo příliš málo energie a otékaly zánětem.
Nezranitelná buňka
Rowan Jacobsen
Biologové vytvářejí organismus, který se dokáže zbavit jakéhokoli viru na planetě. Další na řadě mohou být odolné lidské buňky.
Vystoupit z ticha
Dina Fine Maron
Po falešných začátcích vědci pokročili v léčbě hluchoty pomocí genové terapie
Ostrov těžkých vah
Christoph E. Düllmann a Michael Block
Závod o vytvoření nejtěžších prvků na světě – a o prozkoumání „ostrova stability“ periodické tabulky prvků, kde tyto prvky existují déle než jen okamžik
Proč váš mozek potřebuje cvičení
David A. Raichlen a Gene E. Alexander
EVOLUCE
Klíčové změny v evoluční historii člověka možná propojily tělo a mysl způsobem, který můžeme využít ke zpomalení stárnutí mozku.
Sekce
Aktuálně
Spravedlnost pro oběti znásilnění
Fórum
Jak zastavit krádeže vědeckých poznatků
Pokroky
Zůstat naživu
Vraťte úder
Vzestup delt
Studium migrace
Cizopasníci v mozku
Bez čichu ani ránu
SPECIÁLNÍ SEKCE
FARMACEUTICKÁ FAKULTA UNIVERZITY KOMENSKÉHO V BRATISLAVE
7 ciest k zdraviu
Predstavíme vám pozoruhodné príbehy, ktoré vedú k novým liekom. Odohrávajú sa v laboratóriách Farmaceutickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Na moderne vybavených pracoviskách Farmaceutickej fakulty UK v Bratislave sa môžete zapojiť do výskumu látok a javov, ktoré môžu ľuďom vrátiť to najcennejšie – zdravie. Zoznámime vás napríklad s využitím zlata pri liečbe zápalov, s metódami odhaľovania dopingu v športe, s hľadaním nových liekov proti Covidu či s novými látkami využívanými pri liečbe infarktu.
SPECIÁLNÍ SEKCE
ÚSTAV FYZIKÁLNÍ CHEMIE J. HEYROVSKÉHO AV ČR
Soustavnému základnímu i aplikovanému výzkumu se v Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR věnuje přes dvě stě vědkyň a vědců. Teoreticky poznané a experimentálně získané znalosti fyzikálně-chemických dějů mají význam pro průmyslovou katalýzu, výrobu a uchování energie, zdravotnictví i životní prostředí. Od června 2022 zdobí stěnu ústavu slavná Heyrovského-Ilkovičova rovnice.
SPECIÁLNÍ SEKCE
ÚSTAV FYZIKY MATERIÁLŮ AV ČR
Posláním ústavu je objasňovat vztah mezi chováním a vlastnostmi materiálů a jejich strukturou. Zabývá se kovovými materiály a studuje i materiály polymerní, kompozity s polymerní nebo keramickou matricí a pokročilé stavební materiály.
Na první pohled
Nové já za 80 dnů