Prs má svůj vlastní mikrobiom
V nedávné explozi výzkumu bakterií, kterým se daří v našich tělech, si scénu zcela přivlastnil střevní mikrobiom. Bakterie však také žijí v prsní tkáni žen — a složení těchto mikrobů může být pro zdraví stejně důležité, jak uvádí nová studie v Applied and Environmental Microbiology. Výsledky „napovídají, že mikrobi v prsu mohou i v malých množstvích hrát roli při vzniku rakoviny prsu — v některých případech mohou její riziko zvyšovat a v jiných snižovat,“ říká Gregor Reid, profesor mikrobiologie a imunologie na Western University v Ontariu a hlavní autor studie.
Rakovina prsu je ve Spojených státech diagnostikována u jedné z osmi žen, ale její původ zůstává ve většině případů nejasný. Často je kladena za vinu věku, genetickým predispozicím a změnám životního prostředí — a podle rostoucího počtu prací mohou být jedním z faktorů životního prostředí právě bakterie. Například už v 60. letech řada studií odhalila, že kojení je spojeno s menším rizikem rakoviny prsu, a novější práce napovídá, že by tomu tak mohlo být proto, že prsní mléko podporuje růst prospěšných mikroorganismů.
Reid se svým týmem se rozhodl tuto myšlenku prověřit. Analyzovali bakteriální DNA nalezenou ve vzorcích prsní tkáně od 58 žen, které podstoupily odstranění části prsní tkáně nebo celého prsu při léčbě nezhoubných nebo rakovinných nádorů, a rovněž od 23 zdravých žen, kterým bylo provedeno zmenšení nebo zvětšení prsou. Zjistili, že ženy trpící rakovinou prsu mají vyšší hladiny některých typů bakterií, mezi něž patří Enterobacteriaceae, Staphylococcus a Bacillus. Ženy, které rakovinou netrpí, mají vyšší hladiny jiných typů, jako jsou Lactococcus a Streptococcus.
To, že prsy hostí bakterie, není samo o sobě překvapivé, říká imunoložka Delphine Lee, která studuje rakovinu prsu na Ústavu pro výzkum rakoviny Johna Waynea v kalifornské Santa Monice a studie se neúčastnila. „Prs je spojen s vnějším prostředím bradavkou a mlékovodným systémem. Bakterie se mohou dostat so tkáně také ranami v kůži nebo ještě jinak,“ vysvětluje. „Nejsme si však jisti tím, zda se určité bakterie vyskytují v blízkosti nádorů proto, že způsobují rakovinu prsu, nebo proto, že se jim v prostředí nádoru daří.“
Pokud jisté bakterie vyvolávají rakovinu, jak by to mohly dělat? Někteří mikrobi Enterobacteriaceae a Staphylococcus podle všeho poškozují DNA — což je známá cesta vedoucí k rakovině. Jiné bakterie mohou spustit zánět. Reid říká, že přesný mechanismus musí být ověřen na zvířatech, ale doufá, že bude nakonec schopen využít informace o zastoupení jednotlivých druhů bakterií u konkrétních pacientů k identifikaci rakoviny, nebo vyvinout probiotika ke zlepšení prognózy a výsledků léčby.
— Knvul Sheikh