Srpen 2005
160 let časopisu Scientific American
Bohumil Bouzek
28. srpna 1845 vyšlo první číslo časopisu Scientific American. O své znalosti se s čtenáři postupně podělili Thomas Alva Edison, Samuel Morse, Albert Einstein a řada dalších významných odborníků. Do dnešního dne již do našeho časopisu přispělo 130 nositelů Nobelovy ceny. Kromě originálu v USA se dnes Scientific American vydává v 19 zahraničních mutacích takřka po celé planetě v celkovém nákladu přes milion výtisků měsíčně, s více než čtyřmi miliony čtenářů.
Paradox horké sluneční koróny
BHOLA N. DWIVEDI A KENNETH J.H. PHILLIPS
Horké sluneční vrstvy spočívají na poměrně chladném povrchu, jakoby vroucí čajová konvice stála na chladných kamnech. Astronomové dnes postupně přicházejí této záhadě na kloub.
Neobyčejná smrt obyčejných hvězd
BRUCE BALICK A ADAM FRANK
Zánik Slunce za pět miliard let poskytne velkolepý pohled. Podobně jako jiné hvězdy stejného druhu se bude rozpínat do nádherného uměleckého díla přírody: planetární mlhoviny.
Hudba a mozek
NORMAN M. WEINBERGER
V čem tkví tajemství síly, kterou vládne hudba? Při hledání odpovědi vědci sestavují obraz toho, co se odehrává v mozku posluchačů a hudebníků.
Genový doping
H. LEE SWEENEY
Genová terapie k obnově starých či nemocných svalů stojí před klinickými testy, ale špičkoví atleti v ní vidí prostředek k zázračným výkonům. Za jak dlouho změní genový doping povahu sportu?
Návrat do světa zvuků
PAWEŁ WALEWSKI
Polské úspěchy v oblasti zdokonalování metod navracení a zlepšování sluchu výrazně ovlivňují nové léčebných postupů. Jedním z nich je léčba částečné hluchoty pomocí kochleárních implantátů.
Kochleární implantáty u dětí
DANIEL BLAŽEK, VLADIMÍRA BOLESLAVSKÁ
V České republice každoročně ohluchne zhruba 10 dětí a asi 50 dětí se neslyšících narodí.Těmto dětem lze pomoci.
Koně nad propastí
PATRICIA D. MOEHLMAN
Divocí koně, zebry a oslové jsou zabíjeni pro maso, léky a peníze. Společně s ubývajícím životním prostorem a přirozeně pomalou reprodukcí tyto lovy hrozí úplným vyhubením těchto krásných zvířat.
Karpatské Mykény
AGNIESZKA KRZEMIŃSKA, JAN GANCARSKI A BARTOSZ NOWACKI
Úžasné starověké civilizace neexistovaly jen ve Středomoří. Slovenští a polští archeologové zkoumají jednu z tajemných kultur doby bronzové ve střední Evropě.
Nové rozměry pro plastovou elektroniku
GRAHAM P. COLLINS
Z organických polovodičů se dá dělat mnohem více než jen ohebné displeje. Můžeme je využít v elektronice vetkané v oděvech, v chemických sensorech, kůži pro roboty a bezpočtu dalších aplikací.
Einsteinův kompas
PETER GALISON
Jaký magnetismus v železné tyči mohl Einsteina odklonit od zdokonalování jeho obecné teorie relativity?
Blesk z čistého nebe
JOSEPH R. DWYER
Nový výzkum ukazuje, že je blesk překvapivě složitým a záhadným jevem. Ve Spojených státech má každoročně na svědomí více úmrtí a zranění než hurikány a tornáda.
Mluvící počítače
ANDY AARON, ELLEN EIDE A JOHN F. PITRELLI
Počítačově generovaná řeč se v posledních deseti letech značně zlepšila – stala se mnohem výraznější a je snadnější ji naslouchat. Ale výzkumníci dnes stojí před mnohem náročnějším úkolem: přiblížit syntetickou řeč skutečnému lidskému.
Další
Psalo se před 50, 100 a 150 lety
• Recept na víru
• Pokusy s aeroplánem
• Past na tasemnice
Nová fakta
• Obnova sopečného kráteru
• Laserové světlo z křemíku
• Delfíni s ústenkou
• U zrodu planet
• Údaje v bodech: nepijte vodu
Znalost v praxi
• Tichý pohyb v hlubině: utajení ponorek
Zeptejte se odborníků
• Jak se dá z vyvrtaného ledu zjistit teplota v minulém období?
• Proč mají lidé různé krevní skupiny?