Leden 2007
Energetické výzvy 21. století
MARTIN ROMAN
Generální ředitel ČEZ, a.s., pro české vydání Scientific American.
Návod k opravě klimatu
GARY STIX
Globální oteplování je skutečností. Máme-li se s ním vyrovnat, potřebujeme změnit energetickou technologii a politiku.
Jak udržet uhlík pod kontrolou
ROBERT H. SOCOLOW A STEPHEN W. PACALA
Dostat skleníkové plyny znovu pod kontrolu nebude snadné, ale je to možné. Potřebné technologie už existují. Nemáme ovšem času nazbyt.
Palivo pro dopravu budoucnosti
JOHN B. HEYWOOD
Jaké možnosti máme, chceme-li snížit poptávku po ropě a redukovat emise skleníkových plynů vypouštěné našimi osobními a nákladními auty?
Účinné řešení
EBERHARD K. JOCHEM
Omezení plýtvání energií je nejrychlejší a nejlevnější cestou k snížení uhlíkových emisí.
Co s uhlím?
DAVID G. HAWKINS, DANIEL A. LASHOF A ROBERT H. WILLIAMS
Levné a hojně se vyskytující uhlí bude nejspíše i v dohledné budoucnosti pohánět naše elektrárny. Můžeme ale nějak předejít jeho ničivým účinkům na životní prostředí?
Jaderná volba
JOHN M. DEUTCH A ERNEST J. MONIZ
Ztrojnásobení produkce jaderné elektřiny by mohlo významně omezit oteplování klimatu, protože by se uhlíkové emise snížily o jednu až dvě miliardy tun ročně.
Vzestup obnovitelné energie
DANIEL M. KAMMEN
Solární články, větrné turbíny a biopaliva jsou připravené stát se hlavními zdroji energie. Nová politika životního prostředí by tento vývoj mohla významně urychlit.
Naděje vkládané do vodíku
JOAN OGDEN
Využívání vodíku pro pohon aut může nakonec výrazně snížit spotřebu ropy a uhlíkové emise, ale bude to nějakou dobu trvat.
Energetický plán B
W. WAYTT GIBBS
Pokud se nepodaří zastavit globální oteplování pomocí úsporného zacházení s energií a postupným zdokonalováním dnešní techniky, dokázaly by nás zachránit revoluční nové bezuhlíkaté zdroje energie? Nespoléhejme na ně – ale ani je nezavrhujme.
Co zahřálo asteroidy?
ALAN E. RUBIN
Srážky asteroidů v raném stádiu vývoje sluneční soustavy by mohly pomoci vysvětlit, jak tato tělesa v minulosti dosáhla vysokých teplot.